Вітаю Вас Гість | RSSПонеділок
25.11.2024, 01:38
"БАХЧИСАРАЙСЬКА СТРАТЕГІЯ"
       Центр Східно-Європейських Ініціатив
Форма входу
Головна Каталог файлів Реєстрація Вхід
Меню сайту
Категорії розділу
Новини Центра [6]
Інтерв'ю, аналітичні матеріали [8]
Коментарі експертів [11]
Пошук
Друзі сайту
Головна » Файли » Інтерв'ю, аналітичні матеріали

ПОСЕЛЕННЯ «ХОДЖА-САЛА»
29.04.2011, 17:12

Село Ходжа-Сала (Хаджі-Сала) відомо з XIX ст. Назва перекладається як "поселення паломників". Розташоване біля підніжжя гори Мангуп-Кале, на вершині якої знаходяться руїни печерного міста Мангуп - столиці середньовічного держави Феодоро. В даний час село Ходжа-Сала спеціалізується на прийомі та обслуговуванні туристів, охочих відвідати Мангуп: працюють екскурсоводи, функціонують шашличні, здаються кімнати. Недалеко від села (в межах 3 кілометрів) знаходяться інші кримські давнини: Ескі-Кермен, залишки замку Киз-Куле печерні монастирі Шулдан і Чилтер-Мармара, Сюйренская фортеця з печерним монастирем Челтер-Коба, середньовічні храми Донаторов і Трьох Вершників.

Біля села проходить шосе, що веде з Каралезської долини в долину річки Чорної (де були зняти відоми комедії – «Кавказька полонена»  та «Брильянтова рука») і далі до Севастополя (близько 20 км). Відстань до Бахчисарая від села близько 20 кілометрів, найближча залізнична станція - Сюрень, приблизно в 16 кілометрах.

Це село між двох голих скель у лощині, по якій протікає жива вода.

Місцевість має давню історію. Відкритий при спорудженні ставка у села христианский храм відносять до II - III вікам. Пізніше село опинилося в самому центрі середньовічного князівства Феодоро, являючись, практично, околицею Мангупа. Після захоплення князівства імперією Османа в 1475 році село входило в Мангупский кадилик Кефинского эялета (провінції). Тутешні жителі, нащадки кримських готів, або тати, славилися як відмінні воїни. Уперше назва села зустрічається в османських податкових переписах 1542 роки, з одного мечеттю, однією банею, з 100 мусульманськими будинками, критими черепицею, з садами і виноградниками. Можна досягти вершини гори Мангуп і по окружній дорозі їздовий йде від села Ходжа - Сала на схід. Це дорога огинає масив Мангупа з північного сходу і піднімається серпантином по кам'янистому східним схилом гори до мису Тешклі-Бурун і древньому воріт міста. Пройдемо кілька десятків метрів по вулиці Евлії Челебі (це єдина вулиця села) до крастной марки на стовпі, від неї повернемо в право і почнемо підйом на гору.

Безпосередньо від села Ходжа-Сала стежка на гору Мангуп проходить балкою Табана-Дере між мисами Чамни-Бурун і Чуфут-Чеарган-Бурун.

За свідченням мандрівника XVI століття Эвлии Челеби, цей край називався Татским Илем і поставляв для війська Кримського хана кращих воїнів. Він же уперше згадує в 1667 році Селище Коджа-саласы.

За старих часів в селі розташовувалися -  одна мечеть, одна лазня, і 100 мусульманських будинків, критими черепицею, з садами і виноградниками.

Мабуть, вони ж зуміли відбити в 1633 році напад запорізьких козаків, що пройшли увесь Крим і захопили що зберігалася на Мангупе ханську казну. До складу Кримського ханства село номінально входило тільки 9 років: від надбання ханством незалежності в 1774 році до приєднання до Росії в 1783 році. До цього часу християн в селі, мабуть, не залишилося, хоча траплялося, що греки, не бажаючі покидати рідні місця, переходили в іслам.

За результатами переписи в 1864 року, в селі записані 40 будинків, 188 жителів і мечеть. За результатами перепису 1887 року, в селі числилося всього 10 дворів і 35 жителів. Можливо, скорочення населення пов'язане з масовою еміграцією татар в Туреччину після Кримської війни.

Категорія: Інтерв'ю, аналітичні матеріали | Додав: Кардінал
Переглядів: 820 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz